DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 10.01.2011 20:00:51 

SLATIŇANY - MĚSTO KONÍ

ŠVÝCÁRNA
Zatím poslední řešení co se Švýcárnou nabízí Chrudimský deník.Tak snad to tentokrát opravdu vyjde a nebude nutné to celé zbourat...

Škoda,že se to se Švýcarnou tak natahuje - viz. článek v Novinách Chrudimska.Podle mě už ale Švýcárna moc dlouho ve stavu,kdy se s tím dá ještě něco dělat,nevydrží.Ideálním řešením by asi bylo umístění stanice hipostezky.Ono je vůbec škoda,že tato stanice ve Slatiňanech ještě není...V takovém krásném prostředí.Ale o všem rozhodnou naši volení zástupci.Uvidíme.

Co je vlastně Švýcárna ?

Objekt postavil bývalý majitel slatiňanského panství Vincenc Karel z Auerspergu v r.1847.Za vzor si vzal horské salaše ve švýcarských Alpách.Nechal ze Švýcarska dovést stádo typicky švýcarského černostrakatého skotu,kterému se snad na okolních pastvinách i líbilo.Později,jak je zřejmé z historických pohlednic,tam také chovali ovce.Ze Švýcárny byla zásobována zámecká kuchyň kravským a ovčím mlékem a mléčnými produkty.Auerspergové měli také ve Švýcarně uloženu sbírku keramiky.
Jinak ve vnitřních prostorách Švýcárny se natáčeli některé scény filmu " Smrt v sedle" a snad také seriálu" Dobrá voda" - je to místo,kde bydlela seriálová postava p.Kemra.Ostatně ve Švýcarně bydleli i skutečné svérázné postavičky,slatiňanští se určitě budou pamatovat na pány Bečku a Zemana.Po jejich odchodu začala Švýcárna neodvratně chátrat...

Tak vypadala Švýcárna v minulosti :

 

Tak vypadá kulturní památka Švýcárna dnes (stav ke dni 14.4.2007) :

 



Tento článek vyšel dne 18.11.2006 v Chrudimském deníku :

Poničená budova " Švýcárna" , postavená ve stylu švýcarských horských chat, by se v budoucnu měla přeměnit na rekreační a konferenční centrum. Do tohoto unikátního objektu hodlá investovat miliony i město Slatiňany.

Iniciativu nyní převzali také někteří studenti chrudimského gymnázia. " Rozhodli jsme se zapojit do celostátní soutěže pro studenty středních škol Europanostra. A jako projekt jsme zvolili rekonstrukci slatiňanské Švýcárny," popisuje vedoucí týmu Josef Káles. Projekt s názvem " Rekreační a konferenční centrum Švýcárna" zahrnuje nejen potřebnou rekonstrukci, ale také vznik zázemí pro pořádání nejrůznějších konferencí, přednášek a dalších kulturních a společenských akcí. Plánuje se také restaurace a možnost ubytování . " Ve sklepních prostorách by
pak mohla být otevřena solná jeskyně," doplňuje Káles. Aby měl projekt u Evropské unie šanci na úspěch, budou studenti vycházet ze Společného regionálního operačního programu
(SROP). " Začali jsme shánět potřebné dokumenty. Protože je ale sepsání takového projektu poměrně náročné, konzultovali jsme některé záležitosti s Koalicí nevládek Pardubicka, která poskytuje poradenský servis právě v rámci projektu SROP 3.3," vysvětluje členka týmu Jitka Bláhová. " Byl jsem mile překvapen, že se mladí lidé zajímají o problematiku Evropské unie. Je to první dobrá vlaštovka," říká chrudimský místostarosta Roman Málek. Právě Málka chrudimští studenti požádali o spolupráci, protože problematika evropských fondů spadá pod jeho gesci. " Nevidím problém v tom, že jde o objekt ve Slatiňanech. Naopak je dobře, že se takto bude posilovat pozice mikroregionu," dodává Málek.

O podobném využití Švýcárny uvažuje i slatiňanská radnice. " Objekt by měl sloužit jako informačně ekologické centrum s možností ubytování a také pořádání kurzů ," představil před několika měsíci prvotní vizi starosta Slatiňan Ivan Jeník. Teprve 1. září se totiž po téměř dvouleté snaze podařilo Švýcárnu bezplatně převést z majetku státu na město. " Švýcárna by se po své rekonstrukci měla stát jakousi vstupní branou do prostoru rekreačních lesů Podhůra. Uvažuje se dokonce o přístavbě," podotýká Jeník.

Budeme se těšit,že to dopadne pro Švýcárnu dobře .Podle mého názoru by měla sloužit především turistům,kterých do Slatiňan přijíždí především za našimi kladrubskými vraníky stále více a více.